Dünyanın En Fazla Araba Üreten Şirketinin Satışları Düştü

Toyota Motor’un küresel satışları şubatta yüzde 7 düştü. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de satışlar yüzde 36 düştü. Bu yıl bir hafta süren Ay Yeni Yılı tatili Şubat ayında gerçekleşirken, geçen yıl Ocak ayında gerçekleşmişti.

Toyota’nın Şubat ayı ABD satışları yüzde 16 ve Avrupa satışları yüzde 14 artarken, Japonya satışları üçte bir oranında geriledi.

Daihatsu marka araçlar Toyota’nın küresel satış sayısına dahil edilmemesine rağmen, bazı Toyota marka otomobilleri de üreten Daihatsu’da üretimin durması ve skandalın yarattığı itibar kaybı nedeniyle yurtiçi satışlar darbe aldı. Toyota’nın Endonezya ve Tayland’daki satışlarında da çift haneli düşüşler görüldü.

Şubat ayında dünyanın en büyük otomobil üreticisi tarafından satılan araçların neredeyse beşte ikisi benzinli-elektrikli hibrit araçlardı.

Küresel satış rakamları Toyota marka otomobiller ve lüks Lexus markası altında satılan otomobillerden oluşuyor. Daihatsu için ayrı rakamlar, dünya çapındaki satışlarının Şubat ayında yüzde 66 düştüğünü gösterdi. Toyota’nın Şubat ayı küresel üretimi yüzde 2,6 düşüşle 737 bin 178 araca geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x