ÖZEL | Evin Demirhan: Eksik madalya tamamlanacak!

Başarılarıyla bugüne kadar göğsümüzü kabartan milli güreşçimiz Evin Demirhan, olimpiyat hazırlıklarını sürdürürken, Paris’teki hedeflerini MİLLİYET’e anlattı…

– Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’na geri sayım başladı. Senin için hazırlıklar nasıl gidiyor?

“Kamplar ve uluslararası turnuvalarla hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Yorucu ve zorlu bir yolculuk hepimiz için. Olimpiyatlara kadar birçok iniş çıkışlar olacak, ancak orada en iyi performansımı göstermek için çok istekli ve heyecanlıyım.”

– Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları senin için çok iyi geçmemişti, ama bir tecrübe oldu. Senin adına bizi Paris’te neler bekliyor?

“Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’nda benim için asıl başarı olimpiyatlara katılabilmek ve olimpik sporcu olabilmekti. Aslında Tokyo’da, orada olmanın ötesinde kürsüde yer almanın hiç de zor olmadığını gördüm. İlk olmak ve tarihe geçmek için Türk kadın güreşinde eksik olan altın madalyayı almayı hedef koydum. Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’na da bu motivasyonla hazırlanıyorum. Daha tecrübeli ve kararlıyım. Hayallerim umarım gerçek olur.”

– Dünya ve Avrupa şampiyonlukların var. Tek eksik olimpiyat madalyası diyebilir miyiz? Bu seni heyecanlandırıyor mu?

“Çok heyecanlanıyorum ve kendimi yakın görüyorum. Sonuçta Avrupa ve Dünya şampiyonalarında karşılaştığım sporcular olimpiyatlara katılıyor. Psikolojisi gerçekten bambaşka. İyi hazırlanabilirsem ki diliyorum olacak, eksik olan madalyamı tamamlayacağıma inanıyorum.”

– Madalya kazanmak mutluluğun, gururun yanında baskıyı da getiriyor. Baskı ile nasıl başa çıkıyorsun?

“Kendime ait bazı yöntemlerim var. Aldığım madalyaların sevinci ve gururunu yaşadıktan sonra hemen yeni bir hedef belirliyorum ve sıfırdan başlıyormuşum gibi işe koyuluyorum. Fakat ruh durumumuz dönem dönem değişiyor ve kendi başıma üstesinden gelemediğim zamanlar oluyor. Bu durumlarda yakınlarımdan destek alıyorum.”

– Güreş bizim ata sporumuz olmasının yanında açık ara olimpiyatlarda en fazla madalya kazandığımız branş. Şu anda da iyi bir jenerasyon ile büyük başarılar elde ediyoruz. Gelecek adına bizleri neler bekliyor?

“Bu jenerasyondaki sporcular ilkleri başaran ve kapıyı açanlar oldu. Güçlü ve en iyisi olduğumuzu bence genç kardeşlerimize aşıladık. Çünkü başlamak isteyen kadın sporcumuz hızla artıyor. Bu sporu yapan genç kardeşlerimle bir araya geldiğimiz zamanlarda ne kadar inançlı olduklarını görüyorum. Gelecek adına çok umutluyum.”

– Son olarak destekçilerinize Paris öncesi bir mesajın var mı?

“Paris, 100 yıl aradan sonra gittiğimiz Olimpiyatlar için ev sahipliği yapacak. Bu nedenle anlamı benim için de büyük. Çok kıymetli hislerle kendimi hazırlıyorum. Çok zor oluyor, çünkü büyük hayaller için büyük bedeller ödemek gerekiyor. O yüzden her destek çok değerli. Olmazsanız olmaz diyorum. Birlikte olmanın verdiği güce inanıyorum ve yanımda olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

“DESTEKLER ÇOK ÖNEMLİ”

– Başarı sponsor desteğinin artmasını da sağlıyor. İş Bankası olimpiyatlardaki en büyük destekçilerinizden biri. Bunun için neler söylemek istersin?

“Sponsor desteği biz sporcular için çok önemli gerçekten. Kendi başımıza bu yolculuğu sürdürmek zor. Bu süreçte İş Bankası’nın desteklediği sporculardan biri olduğum için şanslıyım. İlk defa bir araya geldiğimiz bir kahvaltıda aile sıcaklığını hemen hissettim. İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın ve diğer tüm yöneticilerimizin desteği güç oluşturdu bizde. Benim hayalim, bizim hayalimiz oldu. Umarım hep birlikte başaracağız.”

“AVRUPA’NIN EN İYİSİ OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK”

– Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandın. Organizasyon senin için nasıl geçti?

“Her yıl kürsünün farklı basamaklarında da olsa ülkeme madalya getirmek ve bu istikrarı sağlamak gerçekten zor. Hazırlık sürecim olimpiyat olduğu için en iyi performansımda değildim ama bu müsabakaların bana faydası çok oluyor. En formda olacağım zamanın olimpiyatlara denk gelmesini istiyorum.”

– Kadın Güreş Milli Takımımız Avrupa ikincisi oldu. Bu konuda neler söylemek istersin?

“2022 yılında ilk defa başardığımız takım şampiyonluğundan sonra zaten Avrupa’da en iyisi olduğumuzu göstermiştik. İddialı gidiyoruz artık ve kürsünün de ilk 2 basamadığında şampiyonlukları 3-5 sayı ile kaybediyoruz. Geldiğimiz nokta çok iyi. Başarılı bir ekibiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x