Tarihi Sumahan’da hummalı hazırlık

Lüks otelcilikte İstanbul’da yapılacak çok iş olduğunun da altı çiziliyor. İşte 2005’ten bu yana tam da bu projelerin merkezinde duran, dünya jet sosyetesini İstanbul’a çeken önemli bir otel var. Sumahan on the Water. Onun adını genellikle Avrupa çapında alınan ödüllerle duyuyoruz. “En iyi tarihi otel” ya da “Deniz kıyısındaki en iyi otel” gibi lüks turizm müşterilerinin takip ettiği ödül programlarında yıllardır İstanbul’u temsil ediyor.

150 YILLIK BİNA

Sumahan, Osmanlı döneminde alkollü içki olan ‘suma’ üretimi için 1875’te kapılarını açmış. Osmanlı döneminde oldukça faal de çalışmış ancak yıllar içinde kepenk indirmiş. Ta ki 2005’te ailesinin mirasına sahip çıkan mimar Nedret Ercan Butler onu bir butik otele çevirene kadar Çengelköy’de sakin sakin beklemiş. Butler’in bitirme projesi olan bir otel dersek yanlış yapmayız. Butler ailesi uzun yıllardır yukarda da bahsettiğim gibi nitelikli turizmin içinde, ödüllü bir otel işletiyor.

UZUN SÜRELİ KİRALANDI

Geçen yıl Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko, otel işini sevdiklerini ve Nişantaşı’ndan sonra ikinci yatırım için Boğaz kıyılarını seçtiklerini açıklamıştı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir grup kadın gazeteciyle bir araya gelen Vakko CEO’su Jaklin Güner Sumahan’ın Vakko Hotel & Residence Sumahan olarak kapılarını açması için hummalı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Öğrendik ki Vakko, Sumahan’ı uzun süre için kiralamış. Güner’in verdiği bilgilere göre 12 suit odadan oluşacak otel, Vakko’nun 90’ıncı yaşını kutladığı 2024 bitmeden misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Yılın üçüncü çeyreğinde açılış planlanıyor.

Jaklin Güner

125 YILLIK OKUL

Vakko, tıpkı otel işine olduğu gibi okul işine de ısınmış görünüyor. Jaklin Güner, moda dünyasına eleman yetiştirmek üzere işbirliği yürüttükleri ESMOD’dan sonra dünya lüks ağırlama endüstrisinin mezunlarını kapıştığı Ecole hôtelière de Lausanne (EHL) ile de işbirliği yapmıştı. İsviçre merkezli eğitim kuruluşunun İstanbul’daki okulu da bu yıl açılıyor. Jaklin Güner’in verdiği bilgilere göre Vakko’nun otellerinde istihdam edilecek kişiler, 125 yıllık bu ekolün tedrisatından geçecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x